Sezóna 2022 v rámci jednotlivých kategorií

15.02.2023

Chomutovští softbalisté dlouhodobě patří mezi ty nejúspěšnější kluby v České republice. Už tradičně se i v sezóně 2022 dařilo Beavers Chomutov sbírat medaile napříč kategoriemi. Klub má přes 150 členů, drtivou většinu tvoří hráči do 18 let. Softbal v Chomutově hraje už od kategorie do 7 let, až po veterány 40+. Stabilně máme v klubu sedm tréninkových skupin. Ty tvoří 11 týmů, které zápolí v několika celorepublikových i oblastních soutěžích. Pojďme si před nadcházející sezónou shrnout, jak dopadly jednotlivé kategorie v tom loňském.

V naší nejmladší kategorii U7 se děti seznamují se základními dovednostmi softballu, ale zároveň jde hlavně o celkovou sportovní průpravu a zábavu. Tato kategorie je zatím nesoutěžní. Trénují pravidelně jednou týdně. V zimních měsících k tomu využívají výhradně tělocvičnu, která je už druhou zimu součástí našeho areálu. Meziročně se podařilo tuto kategorii rozšířit na dvojnásobný počet dětí.

Také hráči kategorie U9 hrají hlavně pro zábavu a poznání hry samotné. Někteří už stihli odehrát svoje první oficiální turnaje předloni, pro část tento okamžik nastal až v loňském roce, během první kompletní turnajové sezony. Pro všechny byl ale premiérový domácí turnaj v červnu, kde bobříci nasadili dokonce dva týmy. Ačkoli se v průběhu sezony drželi vždy na medailových pozicích, tak na finálovém turnaji v říjnu obsadili 8. místo z 12 týmů. V soutěži dovedností Clash of skills dosáhli na druhé místo, to první jim uteklo jen o pár bodů. Jde vidět, že i atletická příprava se vyplatila. Sezóna rychle utekla a U9 se bude připravovat pro příští rok už na soutěž U11.

Turnaje v kategorii Coachball hrajeme ve smíšeném složení našich dívek a chlapců U11. Na červnovém open poháru ČSA v Ledenicích jsme získali zasloužený bronz. Na turnaji probíhal také souboj dovedností Clash of skills, který jsme v konkurenci 12 týmů ovládli a zapsali tak Beavers na jeho putovní plaketu.

I přes slibné výsledky na turnajích v průběhu sezony se nepodařilo formu potvrdit na finálovém zářijovém domácím turnaji, kde jsme po 3 těsných prohrách o bod v poslední směně spadli do spodního pavouka a nakonec obsadili až 9. místo z 12.

Pomyslnou, ale jen drobnou, náplastí může být mnoho velmi pozitivních reakcí na pořadatelství třídenního turnaje, který si všichni naplno užili.

Ani žákyně U13 na MČR bohužel nepotvrdily celosezonní formu. Naše děvčata skončila až na pátém místě. Šlo bohužel o nejhorší umístění v celé sezóně, ve které po odehrání základní části obsadili 3. místo. Dle trenéra Martina Chmelíka je potřeba sezonu brát jako odrazový můstek do budoucna. V podzimní části se zlepšil náš útok, na kterém výrazně zapracovali hlavně na soustředění. Naopak se stále objevuje velké množství chyb v obraně, a to bude úkol pro zimní přípravu.

Jako jeden z motivačních prvků určitě zafungoval povedený výjezd na zahraniční turnaj do italského Sanrema, kterého se účastnilo mimo Beavers Chomutov ještě dalších 9 italských týmů. Holky se sice po čtyřech vítězstvích a třech prohrách umístily na pátém místě, k němu získaly ale i velkou nálož nezapomenutelných vzpomínek, další potřebné softballové zkušenosti, nová mezinárodní přátelství i pár italských slovíček ve svém slovníku.

Naše žákyně si také vyzkoušely několik turnajů ve vyšší kategorii U16. Poprvé tak hrály s velkým a tvrdým míčem. Celý tým byl poskládán jako jediný pouze z děvčat žákovského věku a i přesto děvčata dokázala vyhrát několik utkání proti zkušenějším soupeřkám.

Chalepcká kategorie žáků U13 sbírala medailová umístění v průběhu celé sezony superligy. Tyto zkušenosti se jim podařilo přetavit ve zlato z říjnového MČR v Havlíčkově brodě. Skvělý výkon našeho nadhazovače Matěje Prontekera, který získal i individuální cenu za nejlepšího nadhazovače turnaje, podpořený opravdu týmovým výkonem všech kluků nás dostal tam, kam jsme směřovali celou sezónu - k titulu Mistrů ČR v kategorii U13 pro sezónu 2022

Kadeti, tedy chlapci U16, v roce 2022 hráli v západní divizi superligy, a zajistily si svými výkony účast mezi osmičkou nejlepších na podzimním MČR. Zde už se ale nepodařilo navázat na celosezonní výsledky a Beavers obsadili konečné 5. místo. Po odchodu poloviny loňských medailistů je tak potřeba rozvíjet nové lídry.

Naše juniorky U20 pravidelně sbírají medaile. Loni tomu nebylo jinak a podařilo se získat dokonce tu nejcennější! Juniorky vyhrály extraligový titul když proti hegemonům posledních let SK Joudrs Praha vybojovaly vítězství v rozhodujícím 3. zápase. Kateřina Kindermannová během tří zápasů hodila skvělých 35 strike-outů. Začátek sezony přitom nevyšel vůbec podle představ, a o konečném 3. místě po základní části rozhodla až závěrečná krasojízda 8 zápasů bez porážky, která započala po návratu dříve zraněných opor.

Junioři U20, kteří si v  roce 2021 vybojovali zpátky příslušnost mezi elitou splnili sezonní cíl - udržet se. Do play-off proklouzli na poslední chvíli. Bojovali o medaile, nakonec z toho ale bylo čtvrté místo. Hráči sbírali hlavně zkušenosti a starty na pálce, proti předním českým reprezentantům. V další sezoně je určitě na čem dále stavět a kluci již vyhlíží budoucí úspěchy.

Mužský B tým, po předloňské vyhrané sérii o udržení, se loni v soutěži stabilizoval. Podařilo se najít tu správnou chemii mezi mladými juniory, zkušenějšími dvacátníky a veterány 40+. V základní části jsme obsadili 2. místo a po dvou těsných prohrách ve finále se Žraloky z Ledenic jsme i celkově v 2. lize skončili druzí. Druhá liga je ideálním mezistupněm pro rozehrání mladších hráčů při přechodu do A týmu. Všichni si zde mohou lépe osahat roli budoucích opor a dostat maximum příležitostí pro růst a rozvoj v přechodu do nejvyšší úrovně softballu.

Muži A jsou bez medaile. Na turnaji nejlepších evropských týmů jsme loni skončili pátí. Před námi zůstal pouze jeden český tým, dva dánské a jeden norský, byť velmi posilněný o hráče z celého světa.

V extralize mužů jsme po slibné základní části, zakončené na druhém místě a nejlepšímu týmovému pálkařskému průměru za poslední roky, nezvládli čtvrtfinále. Po dvou stříbrných místech z předchozích let tak rok 2022 končíme až pátí. Ambice určitě byly vyšší, do semifinále jsme se ale nedostali zaslouženě. Druhá půlka sezóny se nevydařila podle představ a kromě dobrého vystoupení na evropském poháru jsme v klíčové fázi nepředváděli odpovídající výkony.

Muže tak čeká práce, abychom se letos vrátili na už nejednou dobytá místa. Držte nám palce a děkujeme za podporu v sezóně.

Reprezentace pravidelně čerpá z chomutovských hráčů, a ani loni tomu nebylo jinak. Naši hráči a hráčky jsou mezi základními kameny reprezentace ve své kategorii. K tomu se v loňském roce přidali také zástupci do trenérských řad reprezentace. Díky svým schopnostem se tak mohou podívat do cizích krajin a poznat lépe další světové kultury. Všem jim patří velké díky. Mezi reprezentanty, co loni soutěžili na mezinárodních akcích patří:

Ondřej Kos a Kryštof Roll - reprezentace mix U12 - 2. místo MS Tchaj-wan

Bohuslav Roll - trenér reprezentace mix U12 - 2. místo MS Tchaj-wan

Štěpánka Boučková - reprezentace U22 - 2. místo ME Kunovice, ČR