Ohlédnutí za stříbrným rokem 2021

27.02.2022

Chomutovští Beavers jsou po generační obměně favority soutěže, což dokázali již druhou účastí ve finále v řadě. Obě finále však pro ně skončila stříbrem - předloni nestačili na Hrochy z Havlíčkova Brodu, loni na Žraloky z Ledenic. V roce 2021 se představili také na evropském poháru Super Cup, kde získali bronzové medaile a byli druhým nejlepším českým týmem na turnaji. Hodnocení výkonů v play-off i celé sezóny přinášíme od kouče Jana Řápka a hráčů Václava Svobody a Davida Jalušky.

Jan Řápek, kouč

Jak hodnotíte sezónu 2021?

Sezóna se teď se stříbrnou medailí musí hodnotit jako úspěch, protože být druhý nejlepší v republice prostě je úspěch. My jsme si vytyčili tři cíle. Ten první byl úspěch, medaile na evropském poháru. Ten druhý bylo nominovat se na pohár na příští sezónu a třetí bylo vyhrát titul. Už loni jsme byli stříbrní, tak z mého pohledu se tým musí posouvat, takže logicky jsme letos chtěli mít zlato. Ty první cíle se splnily. Na evropském poháru jsme získali bronzovou medaili, což určitě úspěch je. Byla to první medaile po deseti letech pro náš klub. Je pravda, že jediný český tým, který tam byl lepší než my, byly Ledenice, a teď se to ve finále ukázalo znovu.

Potkaly vás během sezóny nějaké překážky a jak jste se s nimi vypořádali?

Překážky byly hlavně teď v play-off. Zranili se nám tři hráči základní sestavy, takže i z tohoto pohledu je finále úspěch. My jsme to vybojovali. Zranil se nám první pálkař, naše spojka, zranil se nám první kečr a další důležitý pálkař, takže to určitě byly překážky. Na druhou stranu se díky tomu do hry dostali naši mladíci a především výkony Davida Jalušky na spojce, který nahradil Milana Šulce i jako prvního pálkaře, je velkým příslibem do budoucna.

Uvažujete o posilách pro další sezónu?

Nebráníme se, pokud přijde hráč, který s námi rád hraje a rád s námi hrál. Nebude to tak, že budeme chodit a oslovovat někoho, jestli nás chce posílit, abychom příští rok dosáhli na to zlato. Už teď si můžeme říct, že příští rok opět musí ten cíl být jenom zlato a nic jiného. Dvakrát po sobě stříbrní fajn, ale chceme jít ještě dál. Posily nevyhledáváme, nechám to otevřené, na druhou stranu i tento rok ukázal, že naši mladíci jsou v hodně dobrý kondici a sestava bude čím dal tím těžší.


Václav Svoboda, nejlepší pálkař play-off

Jak hodnotíte sezónu 2021?

Dařilo se nám dost dobře. Kluci bojovali celou sezónu, nebyly tam žádné výkyvy. Výkony byly vyrovnaný, standardní chomutovský.

Jak vás v sezóně ovlivnil příchod na nový stadion?

Chtěli jsme to oslavit titulem. Je to skvělé, byl jsem u toho, když se stavělo první hřiště, teď jsem u toho, kdy se postavilo druhé. Trénuje se a hraje se na tom skvěle. Má to osvětlení a komfort, který tam předtím nebyl. Máme to tam rádi.

Vidíte ve svém týmu svého potenciálního nástupce?

Myslím, že Marek Malý, pokud u toho vydrží podobně dlouho jako já. Je tam spoustu dobrých kluků, ale Marek je asi nejblíž. Ten by měl převzít jednou žezlo. Příští rok to nebude.

Jak hodnotíte zpětně výkon na evropském poháru Super Cup?

Byla to příjemná změna v sezóně. Tím, že jsme ho dlouho nehráli, tak nám ke konci asi docházely síly a i celkově ke konci sezóny. Bylo to několik zápasů navíc.

Co říkáte na svůj výkon v play-off?

Měl jsem pouze dva hity, čekal jsem víc. V posledních zápasech jsem viděl i strategii ze strany Ledenic, vždy přišli s něčím novým. Možná to dělali schválně, aby rozhodili pálkaře nebo jestli byli nervózní sami ze sebe.

David Jaluška, jeden z nejmladších hráčů hrající v play-off

V dospělém týmu nastupujete již v juniorském věku. Jak se vám podařilo zapadnout?

Do chlapů jsem poprvé nastoupil minulý rok. Letos jsem půlroku nehrál, protože jsem si zlomil kyčel při zahřívacích kolech. Nastoupil jsem až proti Joudrs před dvěma měsíci.

Měl jste pozici prvního pálkaře chomutovského line-upu. Jaká byla vaše taktika?

Do prvního zápasu finále jsem šel bez taktiky. Prostě jsem čekal, co mi přijde a snažil jsem se. Vyšlo mi to. Měl jsem dva odpaly, jeden hit. Do druhého zápasu mi začali házet balony pod ruce, to bylo nepříjemné. Ve třetím zápase jsem s tím už počítal, tak jsem se jednou trefil.

V první směně třetího finálového zápasu jste byl blízko bodování, přesto přišel out. Co se stalo?

Já jsem odpálil trojmeťák, potom byly tři bally a odpal na nadhoz. Zazmatkoval jsem. Nejdřív jsem nechtěl, pak jsem si řekl, co kdyby to nemusel mít, ale to už si mě všimnul a stala se honička.

V obraně jste to měl v tomto zápase také náročné. Co byste k tomu dodal?

Nechci se na to vymlouvat, ale zde v Ledenicích je tvrdý povrch a balony se odráží hodně. Antuka v Chomutově je měkká, balon se odrazí málo nebo vůbec. Šly na mě tři odpaly, všechny tři mi blbě uskočily, jeden do ramene, jeden blbě na rukavici. Bohužel, nevyšlo to.

Máte ve svém klubu softballové vzory?

Upřímně mám dva vzory v našem týmu. Co se týče pálky, tak Máru i Vencu, jsou to oba skvělí pálkaři (pozn. aut.: Marek Malý, Václav Svoboda). Jednou bych chtěl pálit jako oni. Co se týče pole, tak zase oni dva, protože to jsou ideální hráči, 100 % ve všem.


Nejlepší pálkaři týmu:

Svoboda Václav - pálkařský průměr .442, 46 hitů, 34 RBI, 9 HR

Malý Marek - pálkařský průměr .402, 45 hitů, 23 RBI, 7 HR

Jaluška David - pálkařský průměr .345, 20 hitů, 2 RBI


Nejlepší nadhazovači týmu:

Malý Marek - ERA 1.38, 274 SO, 131.7 směn

Petřík Jakub - ERA 4.05, 103 SO, 102 směn


Statistické milníky v Extralize 2021:

Malý Marek - 300 hitů, 1000 strikeoutů

Šulc Milan - 200 hitů

Fridrich Matěj - 100 doběhů

Šrétr Václav - 100 doběhů


Pozn. Rozhovory proběhly po finále v říjnu 2021.

Foto: Jan Beneš

Autorka: Tauchenová Natálie

ZDROJ: softball.cz