První finálový víkend 2015

05.10.2015 23:29

Opět po roce, pošesté v řadě a poosmé celkově se střetly týmy Spectra Praha a SC 80 Chomutov. Hegemonie těchto týmů trvá od roku 2007, přerušit ji dokázali pouze Eagles Praha v roce 2009. Jak dopadne česká softbalová série tentokrát?

Už první víkend sliboval napínavou podívanou. Spectrum v základní části neprohrálo jediný zápas, v semifinále s Havlíčkovým Brodem ale měli Pražané na mále. Tým z Černého mostu prohrál obě úvodní utkání. Pak ale Spectrum vyhrálo Final four poháru a navíc dokázalo zvrátit semifinále ve svůj prospěch. To se v mužské povedlo snad jen (a hned dvakrát) nám, když jsme jednou takto obrátili finále přímo proti Spectru a jednou, když jsme díky obratu přešli do finále také přes Brod.

Beavers Chomutov s mladým kádrem a Lubošem Vrbenským zažili nad očekávání úspěšnou základní část, kde skončili na druhém místě. Pro Chomutov se (možná překvapivě) jednalo o nejlepší výsledek v základní části od roku 2010. Severočeši se navíc v dobrém světle předvedli i na evropském Super cupu, kde obsadili šesté místo.  Tedy lépe než Spectrum. Do finále tak bylo vše otevřeno.

Spectrum Praha – SC 80 Chomutov 6:1

První zápas hostilo Spectrum na domácí Copacabaně. Hřiště, na kterém padlo nejvíce homerunů v lize, hned v prvním zápase potvrdilo svou pověst. Utkání se v podstatě rozhodlo na odpaly za plot. Nutno podotknout, že všechny tři homeruny byly poctivé a ohranou zmínku „o krátkých plotech“ ani nebylo potřeba vytahovat.

Domácí šli do vedení hned v první směně. David Mertl skóroval po menším zaváhání chomutovské obrany. Poté byl Petr Vácha trefen nadhozem a Patrik Kolkus jako další pálkař poslal míč pryč ze hřiště. Ve druhé směně se navíc podobně trefil i Mertl a Spectrum vedlo už 4:0. Chomutov tak stáhnul Vrbenského a poslal na prkno Marka Malého. Ten už udržel pražské pálkaře více méně na uzdě. Až v šesté směně dává dvě mety zdarma a dánská posila Valdemar Terkelsen odpalem do zadního pole stahuje dva body. Za Chomutov se na Aleše Jetmara prosadil nejlépe Václav Svoboda, který solo homerunem snižoval.

„Chomutov se na pálce vůbec neprosazoval a Aleš je držel na uzdě,“ říkal po zápase kapitán domácích David Mertl. Pravda ale je, že utkání na hity skončilo vyrovnaně 4:4. Chomutov ale v obraně udělal o pár chyb více a i to rozhodlo.

SC 80 Chomutov – Spectrum Praha 3:2

Druhé utkání se hrálo v chomutovském areálu. A domácí hned do zápasu vstoupili o poznání lépe než o den dříve. Luboš Vrbenský opět nasadil větší rychlostní stupeň a společně s mladým chytačem Ondrou Musilem drželi pražské pálkaře.

Za Spectrum tentokrát nadhazoval Terkelsen a hned v první směně se na něj hitem prosadil Svoboda. Toho pak pro bod singlem stáhl Petr Pěnička. Na začátku druhé směny stačili Pražané otočit výsledek i díky passed ballu. O půl směnu později už ale bylo skóre příznivější pro domácí Beavers. Ti před plným domácím stánkem zabrali a díky odpalům pálkařů z konce line-upu stáhli další dva body a obsadili dokonce plné mety. Další body už ale pražská obrana nedovolila.

Zatímco Spectrum se tentokrát do většího tlaku už nedostalo, Chomutov opět v páté směně naplnil mety, ale ani tentokrát hozené rukavice nevyužil. To se mohlo stát domácím osudným. Ještě v poslední směně na dva outy obsadilo Spectrum dvě mety, ale chomutovská obrana se v neděli vyvarovala chyb a dovedla zápas k vítězství. Chomutov tak zaslouženě vyrovnal sérii.

„Do druhého zápasu jsme šli mnohem odhodlaněji, chtěli jsme na ně hned vlítnout, škrábnout a ukázat, že se jen tak nedáme,“ znělo po zápase od Chomutovských. Druhý finálový zápas byl příkladem toho nejlepšího, co může český softbal nabídnout. Tedy napínavou a vyrovnanou hru až do posledního odpalu. Snad se nám bude dařit i příští týden. Držte palce.

Zpět

Vyhledávání

© Beavers 2013