Finále aneb Extraliga 2015 bobřím pohledem

13.10.2015 23:07

Extraliga 2015 bobřím pohledem

Rok se s rokem opět sešel a my za sebou máme další softbalovou sezónu. Další povedenou. Jaký ale byl rok 2015 doopravdy? Pojďme se za sezónou lehce ohlédnout.

Nejprve si lehce shrňme poslední extraligový víkend sezóny:

Spectrum Praha – SC 80 Chomutov 10:3

Důležitý zápas na Spectru jsme začali dobře. Hned v první směně jsme dali bod. Věděli jsme, že vítěz tohoto utkání půjde do toho následujícího s mečbolem a chtěli jsme jej pro sebe. Bohužel přišlo pár chyb v poli a Spectrum skóre otočilo. První tři směny se i přes naše chyby hrál vyrovnaný softbal a my jsme stále přidávali nějaké ty body. Pak se ale ve čtvrté směně trefil za plot a za tři body Petr Vácha a bylo v podstatě rozhodnuto. Stáhli jsme Luboše a na prkno šel Marek Malý. Bohužel ten neměl zrovna svůj den a po menších zaváháních v poli přidal i nejistý výkon, kterým usnadnil Pražanům dva kýžené body, které znamenaly předčasný konec zápasu.

SC 80 Chomutov – Spectrum Praha 1:5

Opět skóre vypadá jasně pro hochy z Černého mostu, ale pravda je někde trochu jinde. Ve skutečnosti se hrálo rovných devět směn a byli jsme to my, kdo měl rozhodnutí zápasu ve svých rukách. V neděli jsme se v obraně vyvarovali větších chyb a bránili jsme skoro jako australský ragbyový roj, který nás den před tím velmi motivoval. První bod padl až po regulérním homerunu Marka Malého v dohrávce šesté směny. Bohužel Spectrum hned následující směnu snížilo, když prvním hitem v zápase Davida Mertla stahoval Valdemar Terkelsen. Takže tie break.

V obraně hrajeme hodně slušně. Patrik Kolkus chycen mezi metami a poté double out, když je Tomáš Klein chycen z luftu na osmičce a Voborník out na tři. No a jdeme na pálku my. Na dvojce Vaše Šrétr, na pálce Kuba Vrba. Vašek se po passed ballu posouvá až na tři, jenže Kuba je strike out, Venca Svoboda a Jirka Nezbeda dostávají mety zdarma. A ty se nám letos nedařilo stahovat. Takže bez bodu. No a teď se nám to konečně vymstilo. Hned v další směně Spectrum tvrdě pálí a stahuje několik bodů najednou. Na to už nestíháme reagovat a Spectrum slaví titul. Zaslouženě.

Sezóna:

Pro nás to ale nakonec byla sezóna velmi podařená. Už základní část jsme zakončili na druhém místě, což před začátkem sezóny asi nikdo neočekával. Velmi se nám dařilo i na evropském Super cupu, kde jsme obsadili šestou příčku.

Věkový průměr našeho týmu byl přitom dost nízký. Kromě Luboše (46) a Pindy Pěničky (35) nikomu z kádru ještě nebylo 30 let, což je docela přijatelný potenciál.

Na druhou stranu, co si budeme nalhávat, především naše útočná fáze často až moc spoléhala pouze na první reprezentační trojku. Venca Svoboda, Jirka Nezbeda a Marek Malý byli jednoznačně nejlepšími pálkaři týmu a zbytek často pouze sekundoval. Na druhou stranu platí pravidlo, že když se daří Vencovi (potažmo první trojce) tak se i zbytek chytne, ale když ne, tak to není ono.

V tom byl i rozdíl mezi námi a Spectrem, které mě extrémně vyrovnaný line up a téměř od každého hráče může přijít tvrdý odpal. Od našich taky, ale ta pravděpodobnost je trošku menší. Asi je to dáno zatím relativní nezkušeností a je pravděpodobné, že časem se to naopak zlepší.

Chtěl bych touto cestou tedy i vyzdvihnout hezké sportovní gesto Petra Váchy ze Spectra, který ihned po vítězném finále přišel do našeho kroužku a pochválil naše mladé hráče, ve kterých se skrývá potenciál. Díky Petře.

Závěrem je ještě potřeba zmínit odchod tří hráčů. Jirka Nezbeda se vrací do svého rodného Mostu, který postoupil do Extraligy. Nezby odehrál za Beavers devět sezón jistě i on je Chomutovu vděčen za mnohé, stejně jako my jsme vděčni jemu. Dalším na odchodu je Petr Pěnička, který se chce věnovat více rodině. Velké díky Petrovi patří především za to, že to s námi ještě vydržel. Pinda je jednak skvělý hráč, ale především výborný člověk, který držel celý tým pohromadě. Díky.

No a pak ještě Luboš, ale co dodat k němu. Byl zase docela dobrej letos.

Zpět

Vyhledávání

© Beavers 2013