Chomutovští Beavers vstoupili do semifinále.

20.09.2010 23:46

 

 

Po úspěšném tažení softbalistů SC 80 Beavers Chomutov turnajem Poháru mistrů evropských zemí v Ronchi dei Legionari v Itálii vstoupili chomutovští softbalisté do závěrečných bojů v play off nejvyšší české softbalové extraligy 2010. V základní části skončili chomutovští na 2.místě pouhý bod za týmem Spectrum Praha a to jim zajistilo nasazení až do závěrečných bojů v semifinále, které začalo o minulém víkendu.

Nejdříve ale proběhla čtvrtfinálová utkání.  Tady bojovaly týmy, které skončily v základní části na 3. - 6.místě o další dvě místa v semifinálových bojích. A právě tato čtvrtfinálová utkání (hrála se na tři vítězství) přinesla mnohá překvapení. V první dvojici bojovali softbalisté Eagles Praha Krč s Radotínským sportovním klubem a loňský Mistr ČR překvapivě skončil před branami semifinále, když po pěti utkáních odešel poražen 3:2 a druhé překvapení připravili příznivcům softbalu ve druhé čtvrtfinálové skupině Hroši z Havlíčkova Brodu, když si nedokázali, také v pěti utkáních, poradit se Slavií VŠ Softbal Plzeň a prohráli také 3:2
      Do semifinálových bojů tedy postoupila mužstva Radotína a Plzně a v sobotu 18.září byla tato partie rozehrána. V prvním utkání porazil tým Spectrum Praha Slavii VŠ Softbal Plzeň 4 : 1 a zaznamenal si tak první bod. Chomutovští hostili na svém hřišti u ZŠ v Heyrovského ulici Radotínský sportovní klub a hned od první pálky bylo všem jasné, že to bude takticky velice náročné utkání. V sestavě Beavers chyběl zraněný z Itálie Jaroslav Mikulec, který se však velice dobře ujal funkce hlasatele a komentátora a hrajícího trenéra Jana Přibyla trápily před utkáním ještě další zdravotní starosti některých členů mužstva. Do nadhazovacího kruhu nastoupil Lubomír Vrbenský, který opět prokázal své kvality nadhazovače evropského formátu. Někteří radotínští pálkaři prostě nestíhali jeho bleskové nadhozy ani registrovat. Svědčí o tom jeho 12 strikeoutů . Právě v obranných fázích hry hráli chomutovští velice precizně a nedovolili pálkařům soupeře za celé utkání více, jak obsadit pouze 1. metu. Na druhou stranu se moc nedařilo pálkařům Beavers, aby výrazněji zaútočili na soupeře, který také pečlivě v poli bránil. A tak se diváci prvního bodu dočkali až ve 4. směně, kdy po odpalu Petra Pěničky s prvním bodem doběhl Jaroslav Lhoták. Stav 1 : 0 potom zůstal až do konce utkání a i když nevyjadřoval převahu chomutovských Beavers, přesto znamenal první vítězný semifinálový bod.
V neděli odjížděli chomutovští Beavers do Prahy - Radotína k podvečernímu odvetnému utkání. Radotínský sportovní klub má velice pěkný softbalový areál s kvalitním trávníkem a umělým osvětlením a v ochozech se sešlo hodně diváků - softbalových příznivců a nadšenců, kteří vytvořili nedělnímu utkání pěknou diváckou a fanouškovskou kulisu. Ještě před utkáním všechny příznivce i hráče obou týmů překvapila zpráva z Plzně, kde Slavia VŠ Softbal Plzeň porazila favorizovaný tým Spectrum Praha 5:3 a srovnala stav v této semifinálové dvojici na 1:1  Tato zpráva byla jen potvrzením toho, že to v závěrečných bojích může být s favority ještě hodně zajímavé.
     Chomutovští nastoupili do druhého utkání ve stejné sestavě jako v sobotu a vývoj utkání byl velice podobný tomu sobotnímu v Chomutově. Lubomír Vrbenský "držel na uzdě" radotínské pálkaře, kteří po utkání i přiznali, že některé jeho nadhozené míče pro jejich rychlost ani neviděli. Chomutovským se ale příliš nedařilo na pálce a i když se podařilo potom běžcům obsadit mety, nedařilo se získat tolik potřebné body, nepřišel potřebný finální odpal. Prvního bodu Beavers se diváci dočkali až ve 4.směně po nechytatelném odpalu chomutovského Václava Svobody, který prokázal, že dostal v Itálii právem cenu pro nejlepšího pálkaře. Václav Svoboda po nadhozu radotínského nadhazovače Jaroslava Breníka poslal míček homerunem až za plot radotínského hřiště a Chomutov vedl 1:0.
 
 
 
Dlouho byl na ukazateli score tento hubený stav až do dohrávky 6.směny, kdy se po dvou vydařených odpalech podařilo Radotínu obsadit dvě mety, k čemuž jim také pomohly dvě malé chybičky dosud precizně bránících Beavers a v době, kdy se už všichni příznivci Radotína smířovali s tím, že se stav utkání nezmění, jediný podařený odpal Radotína a dva stažené body zcela otočily, do té doby skoro jednoznačný, vývoj utkání. Vítězství Radotínského sportovního klubu 2:1 znamenalo, že se také v této semifinálové dvojici srovnal bodový stav na 1:1 a všechno začne příští víkend znovu.
 
Beavers mají týden na mobilizaci sil a přípravu k odvetným bojům. Třetí utkání se bude opět hrát v sobotu na hřišti v Radotíně a v neděli 26.září 2010 se potom bude rozhodovat v Chomutově. Zda Beavers rozhodnou o svém postupu do finále už v 1. nedělním utkání (čtvrtém v řadě) nebo přijde na řadu pátý, rozhodující, zápas, to se teprve uvidí. Karty jsou rozdány tak, že nikdo dneska nedovede odhadnout dopředu vývoj téhle složité partie. Po prvních dvou utkáních v semifinálových dvojicích je ale jedno jisté - titul Mistr ČR 2010 je otevřenou záležitostí a ambice mají všechny čtyři týmy. 
Semifinále play off musí v neděli rozhodnout o týmech, které postoupí do finálových bojů. Obdobný sobotní a nedělní program mají i mužstva Spectrum Praha a Slavia VŠ Softbal Plzeň.
Josef Griml
Zpět

Vyhledávání

© Beavers 2013